Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

ISCAEE

     Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü 1999 yılından itibaren "Uluslararası Seramik Sempozyumu ve Sanat Eğitimi Değişlim Programına" katılmakta ve aşağıda belirtilen yabancı üniversitelerle işbirliği ve ortaklık içinde çalışmalarına devam etmektedir. Bu etkinlik kapsamında; Tsinghua University-Pekin-Çin, National University of Fine Arts and Music-Tokyo-Japonya, Tacoma Community College-Seattle-ABD, University College for the Creative Arts at Farnham-İngiltere, Seoul National University Art College-Seul-Kore, Kangnam University-Kore, Münster Kunst Academy-Almanya, Royal Melbourne İnstitute University-Avustralya ve University of Westminster-İngiltere ile işbirliği ve değişim yapılmaktadır.

     Uzun yıllardır gelişerek sürdürülen "Uluslararası Seramik Sempozyumu ve Sanat Eğitimi Değişim Programı" farklı ülkelerden alanında uzman öğretim üyeleri, tanınmış seramik sanatçıları ve öğrencilerini her yıl farklı bir ülkede bir araya getirerek kültürel, sanatsal etkileşim ve farklı-güncel sanat eğitimi değişimini, paylaşımını sağlamayı amaçlayan bir etkinliktir. 1996 ve 1997 yılları arasında Japonya ve ABD arasında başlayan değişim etkinliğine, Türkiye Prof. Dr. Engin ATAÇ'ın destek ve isteği, Prof. Zehra ÇOBANLI'nın büyük çabasıyla de 1998 yıllında Japonya'da yapılan anlaşmayla dahil olmuştur. Etkinlik 1999 yılında Çin'de o zamanki adıyla Central Academy of Arts and Desing Seramik Bölümü�nde Türkiye, Japonya, ABD ve Çin'in katımıyla gerçekleştirilmiştir.

     Takip eden yıllarda etkinlik sırasıyla;
2000 yılında Eskişehir'de Anadolu Üniversitesinde,
2001 yılında Kore'de Seoul National ve Çin'de Tsingua Üniversitesi'nde,
2002 yılında ABD Seattle'da Tacoma Community College'da,
2003 yılında Japonya'da Tokyo Güzel Sanatlar Ve Müzik Üniversitesi'nde,
2004 yılında Eskişehir'de Anadolu Üniversitesinde,
2005 yılında Meksika'da Kültür Bakanlığının Himayesinde Queretara'da
2006 yılında Çin'de Tshingua Üniversitesi'nde ve
2007 yılında İngiltere-Farnham'da University College for the Creative Arts'da sürdürülerek devam etmektedir.

     Uluslararası Seramik Sempozyumu ve Sanat Eğitimi Değişim Programı, 2005 yılında Meksika'da gerçekleştirilen organizasyonla topluluğa dönüştürülmüştür. Merkezi Japonya'da olan topluluk ISACEE (International Society For Ceramics Art Education and Exchange) adını almıştır. Topluluğun başkanlığına Prof. Fumio SHİMADA başkan yardımcılığına Prof. Zehra ÇOBANLI ve Prof. Zeng NİNG getirilmiştir. Organizasyonun bugün geldiği noktada büyük emekleri olan Fumio Shimada, Prof. Zehra ÇOBANLI, Prof. Richard MAHAFFEY ve Prof. Zeng NİNG topluluğun yönetim kurulunu oluşturmaktadırlar. Her yıl topluluğa üye olan farklı bir ülkede; (Çin, Amerika, İngiltere, Kore, Türkiye, Japonya, Meksika, Almanya, Avustralya ve Kenya) düzenlenen organizasyon, o yıl ev sahibi olan ülkedeki anlaşmalı üniversitenin düzenlediği etkinlikleri; konferansları, çalıştayları, karma seramik sergilerini, o ülkeye ait önemli müze, fabrika, sanatçı atölyeleri ve arkeolojik alan gezilerini kapsar hale gelmiştir.

     Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nden bu güne kadar 100'ün üzerinde öğretim elemanı ve öğrenci yukarıda belirtilen ülkelerde düzenlenen etkinliklere Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'nün desteği ile katılma fırsatı elde etmişlerdir.

Topluluğun kurucuları birarada
Prof. Zeng NİNG, Prof. Fumio
SHİMADA ve Prof. Zehra ÇOBANLI