Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Genel Bilgi

1985 yılında kurulmuş olan Seramik Bölümü, lisans eğitimiyle öğretime başlamıştır. Seramik Bölümü, seramik malzemenin çok yönlülüğünü ve sınırlarını kavrayarak, modern seramik teknolojisini kullanmanın yanı sıra araştırma ve yaratıcılığın önemini de vurgulayan bir eğitim anlayışına sahiptir. Donanımlı eğitim kadrosu ve atölyelere sahip olan seramik bölümü, öğrencilerin bilgilerini artırmak, düşünce ve yeteneklerini geliştirmek, sanatın gerekliliği ve önemini vurgulamak için düzenli olarak araştırma projeleri, geziler, kültürel ve sanatsal aktiviteler organize ederek (seminerler, konferanslar, endüstri ilişkileri, sergiler) verdiği eğitimi zenginleştirmektedir.

Öğrencilerin seramik fabrikaları, sanat atölyeleri ve tasarım unsurunu içeren alternatif alanlarda zorunlu olarak 60 iş günü stajları vardır. Bu stajlar sayesinde öğrenciler, kariyerlerinde karşılaşabilecekleri problemlerle başa çıkmayı öğrenmekte, bilgi ve becerilerini geliştirmektedir. Ayrıca yurt dışıyla bağlantılı staj yapabilmektedirler.

Öğrencilerin yurtiçi ve yurtdışındaki seramik yarışmalarına katılmaları fakülte ve bölüm tarafından desteklenmektedir. Bölümümüz mezunları ile deneyim, bilgi paylaşımı ve iletişimi sağlamak amacıyla alanla ilgili seminerler düzenlenmektedir. Bu bölümden mezun olanlar; alanlarında araştırmacı olabildikleri gibi ayrıca, serbest atölyelerde, seramik fabrikalarında veya farklı sektörlerde tasarımcı olarak çalışabilimektedirler. Ayrıca akademisyen olarak yüksek öğrenim kurumlarında, kendi alanlarında ders verebilirler.

Seramik Bölümü belirli yabancı üniversitelerle işbirliği içinde çeşitli uluslararası sempozyumlar, yarışmalar ve eğitim değişim programlarına katılmaktadır. Her yıl yaklaşık 10 öğretim üyesi ve öğrenci, (ISCAEE) Uluslararası Seramik Sanatı Eğitim ve Değişim Topluluğunun farklı bir üye ülkede düzenlediği sempozyum ve etkinliklere aktif olarak katılmaktadır. Bu kapsamda; Uluslararası Sanat ve Tasarım Okulu, Tsinghua Üniversitesi (Çin), Tokyo Ulusal Güzel Sanatlar Ve Müzik Üniversitesi (Japonya), Tacoma Koleji, Seattle (ABD), Yaratıcı Sanatlar Yüksekokulu, Farnham (İngiltere), Ulusal Seul Üniversitesi, Seul (Kore), Kangnam Üniversitesi (Kore), Münster Güzel Sanatlar Akademisi (Almanya), Kenyatta Üniversitesi (Kenya) gibi bir çok ülkeden üyesi olan bu topluluğa 2000 ve 2004 yıllarında bölümümüz ev sahipliği yapmıştır.

Erasmus Programı kapsamında öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılan üniversiteler ise Norveç Buskerud Üniversitesi, Polonya Wroclaw Güzel Sanatlar Akademisi, Köln Üniversitesi, Litvanya Kaunas Yüksekokulu, İspanya Valencia Politeknik Üniversitesi, Letonya Sanat Akademisi, Batı Macaristan Üniversitesi, İngiltere Yaratıcı Sanatlar Yüksekokulu, Farnham, İtalya Palermo Güzel Sanatlar Akademisi, Estonya Sanat Akademisi ve Amsterdam Sanat Akademisidir. Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, öğrenci ve öğretim üyesi değişimini kapsayan anlaşmalar ile San Diego Devlet Üniversitesi ve Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi ile de bölümümüzde karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilmektedir.

Bu anlaşmalar dışında misafir öğretim üyesi programı dahilinde seramik bölümüne her yıl farklı ülkelerden seramik sanatçıları gelerek çalıştaylar düzenlenmekte, konferans ve ders vermektedir.

Öğrenciler Güzel Sanatlar Fakültesi'ne yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Merkez Kütüphane'den faydalanabilirler. Güzel sanatlar alanı ile ilgili geniş bir kaynak tabanına sahip olan kütüphanede güncel süreli ve elektronik yayınlara erişim de mümkündür. Fakülte binasında öğrenciler için bir tane kafeterya bulunmaktadır. Öğlen yemekleri için Yunus Emre Kampüsü'nde bir öğrenci yemekhanesi bulunmaktadır. Bunun yanında Anadolu Üniversitesi'nde çeşitli restoranların yanı sıra müzeler, konser, tiyatro, sinema salonları, spor tesisleri ve çeşitli sosyal tesisiler de mevcuttur.

Öğrenciler, sanatsal çalışmaları ile Güzel Sanatlar Fakültesi koridorlarında yer alan 3 ayrı galeride sergi açabilmektedir. Böylece, sergi hazırlama ve düzenleme konusunda tecrübe kazanırken, çalışmalarını diğer öğrenciler ve öğretim elemanları ile paylaşma şansına sahip olmaktadırlar.

Seramik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından ortaya konan seramik eserler ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından kabul görmüş ve çeşitli ödüller almıştır. Bu yarışmalardan bazıları:
Devlet Resim Heykel Ve Seramik Yarışması,
Türk Seramik Derneği Seramik Yarışmaları,
İzmir Rotary Klübü Altın Testi Seramik Yarışması,
Mino Seramik Yarışması (Japonya),
Kahire Seramik Bienali (Mısır),
Kore Seramik Bienali (Kore),
Carouge Þehri Seramik Yarışması (İsveç),
Liliput Minyatür Seramikler Yarışması (Hırvatistan),
Letonya Sanat Akademisi-Dekorlu Tabak Yarışması'dır.