Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< Eyl�l 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

2008 KENYA (Uluslararası Seramik Sempozyumu ve Sanat Eğitimi Değişim Programı)

Uluslararası Seramik Sanat Eğitimi ve Değişimi Topluluğu 2 Ağustos17 Ağustos tarihlerinde, Kenya’nın başkenti Nairobi’de Kenyatta Üniversitesi'nde toplandı. Sempozyumun teması Toprak Sanatları ve Fonksiyonlar (Clay Art and Function) olarak belirlenmişti. Sempozyumun amaçları arasında, Dünya Seramik Sanatı mirasını bir arada değerlendirmek, farklı kültürlerdeki seramik sanatı hakkında bilgi edinmek ve edinilen bilgileri değerlendirmek, seramik eğitimcilerini, sanatçılarını ve öğrencilerini bir araya getirerek seramik sanatı üzerinde tartışma yapılacak bir platform oluşturmaktı. Fakültenin Dekanı Dr.Beatnce Digolo ve Prof. George Vikuru olağanüstü bir performans ile Afrika’da ilk defa yapılan sempozyumun kusursuz olması için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Kenyatta Üniversitesi , Sanat eğitimcilerinden Antony Ngondo Mwaur Ndekere, Anne Mwiti, Onbura Adon, Patrick Kilanzo ve Guonyo gibi Kenya Modern Seramik Sanatının öncülerinden olan sanatçıların verdiği konferanslarda ilginç sunuları ve Afrika tarzı seramik eserleri ile Avrupa, Asya ve Amerika kültürleri arasındaki farklılıkları gözlemleme fırsatı yaratıldı. Sempozyumun ilk etkinliği Nairobi Ulusal Müzesindeki Uluslararası Seramik sergisiydi.

Fakültemiz Seramik Bölümünden katılan Prof. Zehra Çobanlı, Doç. Mustafa Ağatekin,Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Eryılmaz ile öğrencilerimiz İnci Ekinci, Selçuk Karabüyük, Aysen Ulusoy’un çeşitli seramik eserleri diğer katılımcı sanatçıların eserleriyle birlikte Nairobi Ulusal Müzesinde 2 Ağustos-17 Ağustos tarihleri arasında sergilendi.
Nairobi Üniversitesi, Konferans Merkezi’ndeki sempozyumun konuşmacıları arasında bulunan Çobanlı, Traditional Ceramic Arts and Centers in Turkey”, Ağatekin Practices of Ceramic and Glass from and Interdisciplinary view”, Eryılmaz ise Documenting the Production Techniques of Traditional Sorkun Ceramics and Photographical period” konulu bildirilerini sundular. Sunulan yaklaşık 50 bildiride, seramik sanatının farklı kültürlerde nasıl ele alındığı, nasıl kültürel mirasa döndüğü ve günümüzdeki önemi ile seramik eğitiminin anlamı vurgulandı.
Etkinliğin öğrenciler için en yararlı bölümlerinden biri olan çalıştaylarda tanınmış seramik sanatçıları kendi kullandıkları teknik ve yöntemleri gösterdiler. Prof. Fumio Shimada, Prof. Lee Wang Yong, Prof. Richard Mahaffey, Prof. George Vikuru, Prof. Magdelena Odundo, Gareth Manson, Prof. Juliet Armstrong, Prof. Zehra Çobanlı ve Doç. Mustafa Ağatekin’in çalıştayları öğrenci ve izleyenler tarafından ilgiyle izlendi. Çalışma yöntemleri öğrenciler tarafından tekrarlanarak öğrencilerin bilgileri pekiştirildi. Fakülte bahçesindeki açık alanda ilkel bir fırın inşa edildi ve çukurda açık pişirim yöntemleri denendi.
Etkinliğin üçüncü ayağı teknik gezileri içermekteydi. Bu kapsamda Mamba Vıllage, Gıraffe Centre, Nairobi Ulusal Arkeoloji Müzesı gezileri yapıldı. Gezilerin en önemli unutulmaz bölümü Maragwa Kadın çömlekçilerinin Maragwa’da ziyaret edilmesi, onların şekillendirme, kurutma ve pişirme yöntemlerinin izlenmesiydi. Ardından Muranga köyü, Masailer, Wamumu fırınları, Naivasha-Cray Fish’de gece kampı gezileri düzenlendi. Sivrisinekler, su aygırları, yollarda karşılaştığımız zürafalar, zebralar, maymunlar, üçlü eşek arabaları, Masaili kadınların boncuk takıları, Nairobinin 50 km uzağında hala kullanılan gaz lambalan, yokluk ama inanılmaz bir misafirperverlik örneği ile Swahili dilinin ortak kelimeleri, neşeli dansları ve müzikleri hala belleklerimizde.

Etkinliğe Türkiye’den katılanlar;
Prof. Zehra ÇOBANLI,
Doç. Mustafa AÐATEKİN,
Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ERYILMAZ,
İnci EKİNCİ,
Selçuk KARABÜYÜK,
Aysen ULUSOY
 

.

 

.

 

.