Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

 

Çocuk Üniversitesi 04-15 Haziran 2011

“Çamurlu Eller” ve “Çamurdan Düşler”

23-27 Ocak 2012 tarihleri arasında Çocuk Üniversitesi Bahar Dönemi kapsamında bölümümüz tarafından yürütücülüğünü Araş.Gör.Gökçe Özer’in yaptığı ‘Seramik Yüzeylerde Çocuksu Düşler’  adlı program düzenlendi.
        
6-11 yaşları arasında 10 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte ilk gün çocuklara seramik malzeme ve sanatı tanıtılarak bilgi verildi.  Çocuklar program kapsamında seramik yüzeylere farklı teknikleri kullanarak resimler yaptılar. Ayrıca programın son günü katılımcılar seramik tornasında şekillendirme denemeleri yaptılar. Beş gün boyunca yapmış oldukları çalışmaları pişirme imkanı bulan katılımcılar böylelikle seramiği tanıyarak yaratıcılıklarını ve hayal dünyalarını aktarmada kullanılacakları bir malzemeyi ve tekniklerini birebir uygulayarak öğrendiler.
        


Anadolu Üniversitesi Öğretim Elemanları RAKU-BALIK Sergisi 10-31 Ekim 2011

Seramik sanatında malzemesi, pişirilmesi ve sırlarıyla farklı bir yere sahip olan Geleneksel Japon Raku Tekniği ile balık figürünü buluşturarak kendilerine özgü tasarımlarında yorumlamışlardır.
10-31 Ekim 2011 tarihlerinde Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Kültür Evi’nde gerçekleşen olan ‘Raku Balık’ adlı sergi sanatseverleri bir araya getirerek seramik sanatını özgün yorumlarla sanat izleyicisiyle buluşmuştur.

 


SERES 2011 II. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi

Türk Seramik Derneği ve Anadolu Üniversitesi tarafından 10-12 Ekim 2011 tarihlerinde, SERES’11 II. International Ceramic, Glass, Porcelain Enamel, Glaze and Pigment Congress (II. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi), Anadolu Üniversitesi, Yunusemre Yerleşkesi, Kongre Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.

Sunulan 163’ü sözlü, 62’si poster bildiri, yerli ve yabancı katılımcı sayısı, sosyal ve kültürel içeriği açısından önemli bir organizasyon olan SERES2011’de,  A.B.D.’den Judith Schwartz başta olmak üzere değerli seramik eleştirmeni ve sanatçılar tarafından yapılan sunumlar katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Japonya’dan Masayo Odahashi’nin Cam Bölümü’nde, A.B.D.’den Billie Jean Theid’in Seramik Bölümü’nde yapmış olukları çalıştaylarla SERES2011 zenginleşerek izleyicilerine görsel bir şölen yaşattı.

 Çocuk Üniversitesi 04-15 Haziran 2011

“Çamurlu Eller” ve “Çamurdan Düşler”

Hedefi; Üstün yetenekli çocukların fark edilmesi için ortam oluşturulması ve böylece yönlendirilmesinin sağlanması, Çocukların kendi yeteneklerine uygun meslek seçimine yönlendirilmesi, Çocuklara birikim sağlayacak deneyim ortam ve yaşantı sunulması, Çocukları sınırlı dünyalarından çıkararak, onlara, insanlık birikimine ve evrenimizin görünüşüne ulaşmak için üniversiteden pencereler açılması, Sosyal Sorumluluk Duygusu çerçevesinde, çevre halkına ve öğrencilerine, Bilim, Sanat ve Spor yolu ile, disiplinli, sağlıklı ve kaliteli yaşam alışkanlığı sunabilmek, Çocuklara Bilim, Sanat ve Spor eğitimi ve etkinlikleri yolu ile üniversite kültürünün oluşturulmasını sağlamak, Ulusal ve Uluslararası düzeyde başka çocuk üniversitesi etkinlikleri kapsamında yapılan faaliyetleri incelemek ve bu organizasyonlarla işbirliği yapmak, Akademik çerçevede bilim, sanat, spor ve kültür alanlarında uygulamalar yaparak, çocukların etkileşimli olarak çalışma alışkanlıklarının oluşmasını sağlamak, Üniversite imkanlarının Merkezin faaliyetleri kapsamında değerlendirilmesini sağlamak, bilimsel, sanatsal, sportif ve  kültürel nitelikli her türlü ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyetler düzenlemek, yayın ve yayım etkinliklerinde bulunmak, Engelli ya da herhangi bir nedenle bilim, sanat, spor ve kültür alanlarında eğitim alma şansına sahip olamayan çocukları Merkezin imkanlarından  yararlandırmak olan, Anadolu Üniversitesi’nin bu yıl ikincisini düzenlemiş olduğu ‘Çocuk Üniversitesi’nin ‘Sanat Alanı’ kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Elemanları Öğr. Grv. Hasan BAÞKIRKAN, 04-08 Temmuz 2011 tarihleri arasında “Çamurlu Eller” ve Öğr. Grv. Özgür KAPTAN ise, 11-15 Temmuz 2011 tarihleri arasında “Çamurdan Düşler” isimli ders verdi.
Amacın, Seramik Sanatını genç kuşaklara tanıtmak, elle serbest şekillendirme sürecini öğretmek ve seramiği sevdirmek olan programlara, her ders için 7-11 yaş aralığında 10’ar olmak üzere toplam 20 öğrenci katıldı.
Derslerde teorik anlatımları destekleyecek bir şekilde atölyede uygulamalar yapıldı. El ile serbest şekillendirmelerle, Kumbara, Vazo, Kupa, Maske v.b. kullanıma yönelik ürünler ortaya kondu.

   
  


 “ÞİMDİKİ ZAMANLAR”

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2010-2011 Öğrenci Projeleri Sergisi 20 Temmuz - 02 Ekim 2011

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zehra Çobanlı ile birlikte genç sanatçıların da katıldığı Basın Toplantısı 19 Temmuz Salı sabahı Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşti. Aynı akşam saat 'Þimdiki Zamanlar'  2010-2011 Öğrenci Projeleri Sergisi 19.00 'da açıldı.   Yaşar Kemal, Doğan Hızlan, Mercan Dede ve Jale Yılmabaşer gibi Türkiye’nin önemli ve değerli sanatçılarının katılımıyla gerçekleşen serginin açlışına büyük bir ilgi vardı. Bunun yanı sıra, Pera Müzesi’nin üç katında birden yer alacak “Þimdiki Zamanlar” sergisinin ziyarete açık kalacağı 20 Temmuz - 02 Ekim tarihleri arasında genç ve yeni müzisyenleri desteklemek amacıyla Virgin Radio Türkiye sponsorluğunda ücretsiz olarak her Çarşamba “Genç Çarşamba Konserleri” düzenlendi.

Sergiye resim bölümü 15, seramik bölümü 16, baskı bölümü 11, animasyon bölümü 6,cam bölümü 10, grafik bölümü 10, heykel bölümü 9 ve iç mimarlık bölümü 6 mezun öğrencisi eseriyle katıldı. “Þimdiki Zamanlar” sergisi iletişim olanaklarının aşırı uçlarında kendilerine ait bir dünyada yaşıyor görünen ama günlük yaşam gerçekliğini daha derinden hissetmekte olan genç sanatçı ve tasarımcıların, kendi dünyalarını, kendi sorunlarını, malzeme, yöntem ve dil tercihlerini birbirinden bağımsız biçimde seçerek, yaşamla kurdukları estetik ilişkiye geniş bir yelpazede tanıklık edip hem şimdi’yi, hem şimdi varolan gerçekliği içeriyor.

Ayrıntılı bilgi


    

     

 
       

      

 

  "Uluslararası Sırüstü-Sıraltı Resimler Sempozyumu 2011”      20 Haziran - 01 Temmuz 2011

     Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü 20 Haziran - 1 Temmuz 2011 tarihleri arasında, G.S. F. Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI, Seramik Bölüm Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM, Seramik Bölüm Başkan Yardımcısı; Yrd. Doç. Ezgi HAKAN VERDU MARTINEZ, Doç. Emel ÞÖLENAY, Doç. Soner GENÇ, Yrd. Doç. Kemal ULUDAÐ, Yrd. Doç. Cemalettin SEVİM, Öğr. Grv. Özgür KAPTAN, Öğr. Grv. Hasan BAÞKIRKAN, Arş. Gör. Duygu KAHRAMAN, Arş. Gör. Fatma Betül Demir KARAKAYA’dan oluşan Düzenleme Kuruluyla “Uluslararası Sırüstü- Sıraltı Resimler Sempozyumu 2011” adlı sempozyumun ikincisini düzenledi.     2009 yılında ilk defa düzenlenen ve dünya çapında büyük ses getiren sempozyum amacı doğrultusunda; yurt içinde ve yurt dışında serbest çalışan veya üniversitelerde eğitim veren seramik sanatçılarını bir araya getirerek birbirlerini tanıma fırsatı sağlarken aynı zamanda teknik ve sanatsal bilgi paylaşımının yanı sıra kültürel alışveriş ve dostlukların geliştirilmesini sağlamıştır.

     Sempozyum kapsamında katılımcılar belirlenen seramik formlar üzerine sırüstü ya da sıraltı seramik boyaları kullanarak kendi sanatsal tarzlarını ve tekniklerini yansıtacak biçimde uygulamalar yapmışlardır. Ayrıca sempozyum süresince sanatçılar kendi çalışmalarını, sanatsal kimliklerini, yaşamlarını, ülkelerini, fakültelerini ve kültürlerini tanıtan konferans sunumları gerçekleştirmiştir.Bunların yanı sıra, Anadolu Üniversitesi kampusunda önceden belirlenen bir duvara sempozyum süresince Güney Kore, İspanya, Þili, Vietnam, Çin, A.B.D., Estonya, Letonya, Brezilya, Almanya, Avustralya, Rusya, Hollanda, İrlanda ve Türkiye’den katılımcı sanatçıların oluşturdukları ortak bir seramik duvar panosu çalışması gerçekleştirilmiştir. “Kıtalardan ülkelere kültür buluşması” temasıyla gerçekleştirilecek olan bu yüzey uygulaması, kalıcı bir eser olarak Anadolu Üniversitesine kazandırılmış olacaktır.Etkinlik boyunca misafir sanatçılara ülkemize ait tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıtmak amacıyla Eskişehir, Kütahya, Bursa ve İznik gibi seramik üretim merkezlerine inceleme ve araştırma gezileri düzenlenmiştir.

Sempozyum kapsamında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arka bahçesinde gerçekleştirilen tüm workshoplar öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve konuyla ilgilenen tüm sanatseverlerin ziyareti ile zenginleşmiştir.

Etkinlik kapsamında katılımcı sanatçıların yaptıkları çalışmalar; 01 Temmuz 2011 tarihinde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Galerisinde açılan sergiyle seyircilere sunulmuştur. Sergi 1 Ağustos 2011 tarihine kadar izlenebilir.

KATILIMCI SANATÇI LİSTESİ

AIGI  ORAV ESTONYA NiHAL SARIOÐLU TÜRKİYE
BOO YUN LEE KORE PINAR GENÇ TÜRKİYE
CARME RIU DE MARTIN İSPANYA ROSANA TAGLIARI BORTOLIN BREZİLYA
CECILIA MORIAMEZ RIVAS ÞİLİ SANDRA TRUJILLO AMERİKA
ERSOY YILMAZ TÜRKİYE YANZE JIANG ÇİN
GAYLE LORRAINE BRIDGE VİETNAM TATYANA NOVOSIOLOVA RUSYA
HYO JIN LEE KORE VIVIANE DIEHL BREZİLYA
JULIA FELD AMERİKA TIMON HEAGEN HOLLANDA
KRISTIN ORAV ESTONYA STEPHEN HAMMER AMERİKA
LAURA SARKENE LETONYA FIONA BOURKE İRLANDA
LINDA LIGHTON AMERİKA SEYHAN YILMAZ TÜRKİYE
L. RUSCHEL NASCIMENTO G. BREZİLYA ZEHRA ÇOBANLI TÜRKİYE
LUIZA CHRIST BREZİLYA S.SİBEL SEVİM TÜRKİYE
MERCE TIANA İSPANYA EMEL ÞÖLENAY TÜRKİYE
NICA SCHULTZE

ALMANYA

   

 

   

   

 

  

   

1. ULUSLARARASI RAKU EÐİTİM PROGRAMI

     Bu yıl, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü olarak, I. Uluslararası Raku Eğitim Programını düzenledik. Türkiye’de ilk kez düzenlenen bu program ile birlikte hem teorik hem de uygulamalı olarak Seramik sanatında malzemesi, pişirilmesi ve sırlarıyla farklı bir yere sahip olan Geleneksel Japon Raku Tekniğinin öğretilmesi sağlanmıştır. 


     5 gün boyunca süren programımızda katılımcılar; teorik derslerde Raku Tekniğinin tarihçesi, Rakuya özel formlar, sırlar, redüksiyon malzemeleri ve bu teknikle çalışan sanatçılar hakkında detaylı bilgi alma fırsatı bulmuşlardır. Yapılan uygulamalar ile de edinilen teorik bilgiler pratiğe dökülmüş ve bu süreçte ortaya çıkan sayısız çalışma örneği ile de katılımcılar çeşitli teknikleri ve aralarındaki farklılıkları görmüşlerdir.

 
     Bu eğitim programının yürütücülüğünü başta Öğr. Gör. Mürşit Cemal ÖZCAN olmak üzere Prof. Zehra Çobanlı, Prof. Sibel Sevim, Yrd. Doc. Oya UZUNER, Ogr. Gor. Ozgur KAPTAN, Ars. Gör. Duygu Kahraman, Arş. Gör. Betül Karakaya ve Arş. Gör. Gökçe Özer üstlenmiştir.

 
     Bu yıl Amerika’dan ANNE CARREL ve ANTHONY MERİNO, İngiltere’den JOHN WHEELDON, Yunanistan’dan Kostas KARAKITSOS ve Türkiye’den Halil YOLERİ davetli olarak katıldığı programımızda 5 gün boyunca farklı uygulamalarda ortaya çıkan eserler Anadolu Üniversitesi Kütüphane Sergi Salonu’nda 27 Mayıs 2011 – 21 Haziran 2011 tarihleri arasında sergilenmiştir.

      

 

Seramik Bölümü Öğretim Elemanları Sergisi "İzinden Yürümek"

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü başta Prof. Zehra Çobanlı ve Prof. S. Sibel Sevim olmak üzere Doç. Soner Genç, Doç. Emel Þölenay, Yrd. Doç. Saadettin Aygün, Yrd.Doç. Cemalettin Sevim, Yrd.Doç. Kemal Uludağ, Yrd. Doç Oya Uzuner, Yrd. Doç. Ezgi Hakan, Öğr. Grv Özgür Kaptan, Öğr Grv. Hasan Başkırkan, Arş. Gör. Duygu Kahraman ve Araş. Gör. Betül Demir Karakaya’nın katıldığı “İzinden Yürümek” başlıklı Seramik Sergisi düzenledi. İstanbul Modern Sanatlar Galerisi’nde 1 Mart 2011 tarihinde açılan sergide Anadolu Üniversitesi geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni kuşak öğretim elemanlarının da katılımıyla daha nice seramikçiyi izinden yürüteceğinin sinyallerini veriyor. Seramiğin tüm alanlarını içine alan zenginlikte bir çeşitlilik sunan sergi 31 Mart 2011 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacaktır.

   


Seramik Bölümü Öğrencileri Çalıştayı - Prof. Evaristo Navarro

7. Uluslararası Muammer Çakı Seramik Yarışması kapsamında İspanya Valensiya Politeknik Üniversitesi’nden ülkemize gelen Evaristo Navarro, 20 Aralık 2010 Pazartesi günü Serbest Tasarım atölyesinde “The Relationship Between Matter, Language and Form: Actions on Clay” adlı bir çalıştay düzenledi. Katılımın yoğun olduğu çalıştayda, öğrencilerin belirlediği fiillerden yola çıkarak imgesel objeler tasarlamalarını sağlayan Navarro, çalıştay sonrasında öğrencilerin bu kavramlardan yola çıkarak ortaya çıkardıkları kil objeleri değerlendirdi.

                     

 

Prof. Lee Wang-Yong'dan Konferans

7. Uluslararası Muammer Çakı Seramik Yarışması kapsamında Kore Kangnam Üniversitesi Sanat Ve spor Fakültesi’nden jüri olarak katılan Lee Wang-Yong, 21 Aralık 2010 Salı günü Anadolu Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda “Ceramic Design Process” üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Gerek Öğretim elemanları gerekse öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlenen sunumda, seramiğin bilgisayar destekli üretim süreci ve seramik endüstrisindeki teknolojik gelişmelerden bahsetti.

    

 

Prof. Richard Mahaffey Eşliğinde Çalıştay ve Konferans

Tacoma Toplum Koleji’nden 7. Uluslararası Muammer Çakı Seramik Yarışması kapsamında jüri üyesi olarak ülkemizi ziyaret eden Prof. Rick Mahaffey 22 Aralık 2010 Çarşamba günü Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda “Wood fired Ceramics in America” adlı bir sunum gerçekleştirdi. Amerikada yerel çömlekçiliğin en önemli isimlerinden olan Maria Martinez'in çalışmalarından örneklerin yer aldığı bir videoun ardından, kendi okuluna ait görselleri ve seramik çalışmalarını biz seramikçilerle buluşturdu.

Serbest Seramik Tasarımı atölyesinde Seramik Dekor Teknikleri ve Torna üzerine bir çalıştay düzenleyen Mahaffey, parafin dekorları ile ne tür çalışmalar üretilebileceğine dair araştırmalar ve uygulamalardan ayrıca torna tekniklerinin çeşitliliğinden bahsederek, öğrencilere eğlenceli bir deneyim yaşattı.

   


7. ULUSLARARASI MUAMMER ÇAKI SERAMİK YARIÞMASI 2010

Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü genç yaşta yitirdikleri öğretim üyesi ve seramik sanatçısı MUAMMER ÇAKI’nın ismini ve sanatını yaşatmak, genç seramik sanatçı adaylarını desteklemek ve Çağdaş Seramik Sanatına yeni eserler kazandırmak amacıyla “7. Uluslararası Muammer Çakı Seramik Yarışması 2010”u düzenledi.
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI, Seramik Bölüm Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Meltem KAYA ERTL, ABD Tacoma Toplum Kolejinden Prof. Richard MAHAFFEY, İspanya Valencia Politeknik Üniversitesinden Prof. Evaristo NAVARRO,  Kore Kangnam Üniversitesi Sanat, Müzik ve Spor Fakültesinden Prof. Lee WANG-YONG, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil YOLERİ, Sanat Eleştirmeni Abdülkadir GÜNYAZ, Seramik Sanatçısı Bingül Başarır, Eczacıbaşı Vitra Bozüyük Fabrika Müdürü Mehmet MERCAN ve Çini Sanatçısı İsmail YİÐİT’in katılımıyla gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda;

•    “Serbest” Dalında; Erciyes Üniversitesi’nden İlkay TİRAKİ “Başarı Ödülü”ne,
•    “Endüstriyel” Dalında; Seoul Womans Üniversitesi’nden HyoJin LEE “Başarı Ödülü”ne,
•    “Torna” Dalında; Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Gary GEORGER “Başarı Ödülü”ne,
•    “Çini” Dalında; Anadolu Üniversitesi’nden Deniz ZEYBEK “Başarı Ödülü”ne,
•    Anadolu Üniversitesi’nden Oğuz BOZDEMİR “Çakı Ailesi Özel Ödülü”ne,
•    Afyon Kocatepe Üniversitesinden Kemal TACİROÐLU “Cemal Cingi Özel Ödülü”ne,
•    Waynesburg Üniversitesi’nden Sekino–Bove YOKO “İlhan Karaca Özel Ödülü”ne,
•    Anadolu Üniversitesi’nden Beste URAL “Fevzi Ergun Özel Ödülü”ne,
•    Anadolu Üniversitesi’nden Hatice KARDAÞ “Gizem Frit A. Þ. Özel Ödülü”ne,
•    Anadolu Üniversitesi’nden Özlem TAÞPINAR “Odunpazarı Belediyesi Özel Ödülü”ne,
•    Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi’nden Shigeta MASAFUMI “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü”ne,
•    Hacettepe Üniversitesi’nden Pınar BAKLAN ÖNAL “Başak Çatı & Cephe Sistemleri A.Þ. Özel Ödülü”ne,
•    Anadolu Üniversitesi’nden Kamuran AK “Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Þ. Özel Ödülü”ne, değer görülmüştür.

Yarışmaya yurtiçinden On Sekiz Mart Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve yurtdışından Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi, Zulu Natal Üniversitesi, Tacoma Community College, Kore Kangnam Üniversitesi, Seoul  Bomens Üniversitesi,  Waynesburg Üniversitesi, Kyung Hee Üniversitesi Seramik Bölümü Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik öğrencileri katılmıştır.

Serbest Dalında 258, Torna Dalında 65, Endüstriyel Dalında 43 Çini Dalında 77,  toplam 443 eserin yer aldığı yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucunda 188 sergilemeye, 13’ü ise ödüle değer görülmüştür.

Anadolu Üniversitesi adına, “7. Uluslararası Muammer Çakı Seramik Yarışması”na katılan tüm öğrencileri başarılarından dolayı tebrik ediyor, katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğrencileri, Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da açılan “BODY WORLDS” sergisini Öğretim Görevlisi Özgür KAPTAN eşliğinde kasım ayında gezdi.