Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

 

“ANADOLU’DAN TURKUAZ” KONSEPTLİ SERAMİK SERGİSİ BİSHKEK’DE AÇILDI

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü sanatçı öğretim elemanları ve Seramik Anasanat Dalında Lisans,Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlilik  eğitimi alan 17 katılımcının oluşturduğu “Anadoludan Turkuaz” Seramik Sergisi Kırgızistan’ın başkenti Bişkek Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nde 17 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Nejat Akçal, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sebahattin Balcı ve çok sayıda Kırgız ve Türk davetlinin katılımıyla açıldı.
Serginin ortak teması Türk mavisi olarak  bilinen  “Türkuaz” rengin  seramik eserlerde kullanılmasıdır.Sergide yer alan seramikler her sanatçıya ait özgün sır  ve sırlama yöntemleri ile  şekillendirilmiş,sırlanmış ve pişirilmiştir. Bu yöntemler lüster, kristal sır, renkli astar, sır altı, çini, stoneware ve sagar pişirim yöntemleridir. Bu yöntemlerin eserlere kazandırdıkları renk ,doku zenginlikleri  türkuaz rengin zenginliğini ortaya koymaktadır.  Türkuaz renkli duvar tabakları,seramik heykeller,seramik formlar  ‘dan oluşan Türkuaz eserler sergiye katılan davetliler tarafından ilgiyle izlenmiştir. 
 
Sergiye,Serginin  kuratörlüğünü de yapan  Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zehra Çobanlı’nın yanında öğretim Elemanları Doç.Emel Þölenay, Doç.Soner Genç, Doç.Pınar Genç, Prof.Sibel Sevim, Yrd.Doç.Cemalettin Sevim, Yrd  Doç.Sadettin Aygün, Doç.İsmail Yardımcı, Hasan Başkırkan, Kamuran Ak, Canan Gürel Ak, Yrd.Doç.Yücel Başeğit, Betül Karakaya, Eser Þensilay, Nazende Özkanlı, Ömer Görkem, Fikret Aydoğdu eserleriyle katılmıştır.

 

“TULPEN SERENADE LALE-İ SERENAT”
SERAMİK VE CAM BÖLÜMÜ ÖÐRETİM ELEMANLARI SERGİSİ

Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümünün 14 öğretim elemanı, 28 Ocak - 30 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Almanya’nın Köln kentinde bulunan, Anadolu Üniversitesi Köln Sanat Galerisi’nde, Türkiye ile Almanya arasında 30 Ekim 1961 tarihinde imzalanan içgöçü anlaşmasının 50. yılı anısına “Tulpen Serenade: Lale-i Serenat” isimli bir karma seramik-cam sergisi açtı.
Sergiye, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra Çobanlı, Seramik Bölümü Başkanı Prof. Sibel Sevim, Doç. Emel Þölenay, Doç. Soner Genç, Doç. Kemal Uludağ, Yard. Doç. Cemalettin Sevim, Yard. Doç. Sadettin Aygün, Yard. Doç. Oya Uzuner, Yard. Doç. Ezgi Hakan V. Martinez, Öğr. Gör. Hasan Başkırkan, Öğr. Gör. Mürşit Cemal Özcan, Öğr. Gör. Özgür Kaptan seramik; Doç. Mustafa Ağatekin ve Yard. Doç. Ekrem Kula da cam eserleriyle katıldı.
Öğretim elemanlarının farklı yorumları ve anlayışları ile tasarladıkları ve 30 eserden oluşan, “lale” temalı üçüncü sergisinin açılışına, Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ve Köln Anakent Belediye Başkan Yardımcısı Elfi Scho-Antwerpes’in yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.
Lâlenin kültürümüzde ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, “Anadolu Üniversitesi yüzlerce yıllık geçmişi olan bir geleneği yaşatıyor. Köln’de başlayan ve 50. yılını kutladığımız Almanya Türk işgücü göçünün tüm kahramanlarını memleketten getirdikleri çiçeklerle selamlıyor” dedi. Köln’deki Anadolu Üniversitesi Sanat Galerisi’nin ikinci etkinliği olan serginin iki ülke arasındaki kültürel ve sanatsal işbirliğini geliştireceğini ifade eden Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, “Eğitimi, bilimi, sanatı, kuram ve Uygulamayı birleştirip tek bir potada eritmeyi amaçlayan ve son senelerde hızla artan etkinliklerimizi sürdürmeyi, yalnızca kendi şehrimizde değil aynı zamanda uluslararası bir alanda da önemli bir katkı olarak görmekteyiz. Bu bağlamda Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümleri tarafından düzenlenen bu serginin de uluslararası alanda Çağdaş Seramik ve Cam Sanatının gelişimine ve tanıtımına katkı sağlayacağı inancındayız” dedi.
Sergideki çiçek demetini, Türk sanat tarihinde çok önemli bir yere sahip olan lale çiçeği temasıyla oluşturduklarını dile getiren Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra Çobanlı ise: “12. yüzyıl Selçuk Sanatında, 15. yüzyılın sonlarından itibaren de Osmanlı Sanatında, yoğun olarak görmeye başladığımız lâle, bir döneme ismini verecek kadar önem kazanmıştır. Lâle motifi Türk sanatlarında güzelliği dışında manevi anlamıyla da önemli bir görsel semboldür. Bugün de Türk sanatında önemini kaybetmeyen lâle çiçeği ve motifini konu alan sergimiz, Güzel Sanatlar Fakültemiz Seramik ve Cam Bölümlerinden 14 sanatçı öğretim üyesinin eserlerine yer vermiştir” diye belirtti.
Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü, daha önce “Lale” konulu iki sergi gerçekleştirmiştir. Bunlardan ilki "50. Yılda Açan Laleler" seramik sergisidir. Anadolu Üniversitesi'nin 50. yıl etkinlikleri kapsamında yer alan sergi, 10 Mayıs – 10 Haziran 2008 tarihleri arasında, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Anadolu Üniversitesi İstanbul Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşmuştur. Sergide: Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra Çobanlı, Seramik Bölümü Başkanı Prof. S. Sibel Sevim, Prof. Ayşegül Türedi Özen, Doç. Emel Þölenay, Doç. Soner Genç, Doç. Kemal Uludağ, Yard. Doç. Saadettin Aygün, Yard. Doç. Cemalettin Sevim, Yard. Doç. Oya Uzuner, Yard. Doç. Ezgi Hakan V. Martinez, Öğr. Gör. Hasan Başkırkan, Öğr. Gör. Mürşit Cemal Özcan, Öğr. Gör. Özgür Kaptan'ın yanı sıra; sanatta yeterlik öğrencilerinin eserleri yer almıştır.
“Lale” konulu ikinci sergi ise; 08 – 22 Ekim 2008 tarihleri arasında,  Ulus, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Sedat Simavi ve Fahri Korutürk Sergi Salonlarında gerçekleştirilmiş olan “Tulips” seramik sergisidir. Sergide, Seramik Bölümü Öğretim Elemanlarının eserlerinin yanı sıra Hollanda’dan davet edilen seramik sanatçılarının da eserleri yer almıştır.
“Tulpen Serenade: Lale-i Serenat” isimli karma seramik-cam sergisi ise, “lale” konulu sergilerin üçüncü ayağını oluşturmaktadır.  Daha sonraki süreç içerisinde Avrupa’nın diğer ülkelerinde de, bu sergilerin devamının yeni eserlerle gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Galeri G ve Galeri S de "KARMAKARIÞ" Sergisi

     Seramik Bölümü son sınıf öğrencilerinin Yard. Doç. Kemal ULUDAÐ'ın yürüttüğü Sanat Seramiği dersinde üretikleri; resim, seramik, heykel ve enstalasyonlardan oluşan KARMAKARIÞ adlı Karma Sergi 2 Haziran 2008 tarihinde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Galeri S ve Galeri G'de açıldı.

     Sergiye, Emre TOSUN, Zeynep BASKICI, Gülbün GÜRKAN, Ozan ÇETİNEL, Selva YÜCEER seramikleriyle, Evren ÜRKMEZ seramik, heykel ve resimleriyle, Dilek Hayat ERGÜNDÜZ, Sanem KUÞÇU, Berfu Ceren DEÐİRMENCİ, Özlem ÖZTÜRK, Murat PAZARCIK, Ayşen BARAN, Özhan ODAK seramik ve enstalasyonlarıyla katıldılar.

"KARMAKARIÞ" Sergisi 6 Haziran 2008 Cuma gününe kadar Galeri S ve Galeri G'de izlenebilir.

50. Yılda Açan Laleler Seramik Sergisi

     Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü tarafından hazırlanan "50. Yılda Açan Laleler" sergisi 10 Mayıs Cumartesi günü İstanbul'da sanatseverlerle buluştu. Anadolu Üniversitesi'nin 50. yıl etkinlikleri kapsamında yer alan sergi, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki İstanbul Kültür ve Sanat Merkezi'nde yer alıyor. Serginin açılışından önce Seramik Bölümü öğrencileri İstiklal Caddesi'nde caddeden geçenlere lale verip broşür dağıtarak sergiyi tanıttı.

     Sergide: Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI, Seramik Bölümü Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM, Prof. Ayşegül TÜREDİ ÖZEN, Doç. Emel ÞÖLENAY, Doç. Soner GENÇ, Yard. Doç. Saadettin AYGÜN, Yard. Doç. Cemalettin SEVİM, Yard. Doç. Kemal ULUDAÐ, Yard. Doç. Oya UZUNER, Öğr. Gör. Mürşit Cemal ÖZCAN, Öğr. Gör. Özgür KAPTAN, Öğr. Gör. Hasan BAÞKIRKAN, Araş. Gör. Ezgi HAKAN'ın yanı sıra; sanatta yeterlik öğrencilerden Elif AYDOÐDU AÐATEKİN, Mine POYRAZ, Ensar TAÇYILDIZ ve yüksek lisans öğrencisi Güzin YILMAZ'ın eserleri bulunuyor.


     Sergi'nin akşam 19:00'da yapılan açılış kokteyline Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Zühtü ALTAN katıldı. Rektör SÜRMELİ, bugünün Anadolu Üniversitesi için önemli bir gün olduğunu, Türkiye'nin sanat ve kültür merkezi olan İstanbul'da böyle bir etkinlik yaparak kültür ve sanatın gelişmesine hizmet etmelerinden dolayı memnun olduğunu ifade etti. Anadolu Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi'nin etkinliklerine sürekli olarak devam edeceğinin altını çizen Prof. Dr. SÜRMELİ, sergide gördüğü eserlerin çok güzel olduğunu belirterek, bu sergide emeği geçen tüm öğretim üyeleri ve öğrencilere teşekkür etti.

     Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI da; 50. yılını kutlayan Anadolu Üniversitesi'nin Türk seramik sanatında çok önemli bir yere sahip olan lale motifiyle bir sergi açmasının mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi. Eskiden büyük şehirlerden Anadolu'ya gidilip sanatsal etkinlik yapıldığını hatırlatan ÇOBANLI, Anadolu Üniversitesi'nin İstanbul'da böyle bir sergi açmasının önemine değindi.


     Sergide "Lale Bahçesi, Lale Kursu ve 3" adlı eserleri bulunan Seramik Bölümü Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM ise serginin konusu olarak Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan lale motifini tercih ettiklerini ve zamanla toplumumuzda unutulan lalenin seramik sanatçıları tarafından farklı farklı yorumlanarak eserlerin oluşturulduğuna dikkat çekti. SEVİM ayrıca, bu serginin yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayacağını, yakın bir tarihte Avrupa'ya da açılacaklarını söyledi. "12 Yılda Devr-i Lale" eseriyle sergiye katılan Öğr. Gör. Hasan BAÞKIRKAN da; Türk Sanatının kalbinin attığı bir yer olan İstanbul'da seramik sergisiyle yer almaktan dolayı heyecan duyduklarını ifade etti. BAÞKIRKAN, eserinde kendisinin sürekli kullandığı pişirim tekniği olan Sagar tekniğini kullanarak lale motifini işlediğini ve ortaya geleneksel-çağdaş karışımı bir iş çıkardığını sözlerine ekledi.

     "50. Yılda Açan Laleler Sergisi", 10 Haziran 2008  tarihine kadar İstanbullu sanatseverleri bekliyor...