Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

 

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nün Uluslararası Seramik Akademisine Kabulü

1985 yılında kurulmuş olan Seramik Bölümü, seramik malzemenin çok yönlülüğünü ve sınırlarını kavrayarak, modern seramik teknolojisini kullanmanın yanı sıra araştırma ve yaratıcılığın önemini de vurgulayan, sanatsal çalışmaların da uygulandığı bir eğitim anlayışına sahiptir. G.S.F. Dekanı; Prof. Zehra Çobanlı, Seramik Bölüm Başkanı; Prof. S. Sibel Sevim, Seramik Bölüm Başkan Yardımcısı; Yard. Doç. Ezgi Hakan, Doç. Emel Þölenay, Doç. Soner Genç, Doç. Dr. Münevver Çakı, Yrd. Doç. Saadettin Aygün, Yrd. Doç. Cemalettin Sevim, Yrd. Doç. Kemal Uludağ, Yrd. Doç. Oya Uzuner Öğr. Grv. Özgür Kaptan, Öğr. Grv. Mürşit Cemal Özcan, Öğr. Grv. Hasan Başkırkan ve Arş. Gör. Duygu Kahraman’dan oluşan donanımlı bir akademik kadroya ve atölyelere sahip olan Seramik Bölümü, öğrencilerin bilgilerini artırmak, düşünce ve yeteneklerini geliştirmek, sanatın gerekliliği ve önemini vurgulamak için düzenli olarak araştırma projeleri, geziler, kültürel ve sanatsal aktiviteler organize ederek (seminerler, konferanslar, sergiler) verdiği eğitimi zenginleştirmektedir.

Bölümümüz belirli yabancı üniversitelerle işbirliği içinde olup, çeşitli uluslararası sempozyumlar, yarışmalar ve eğitim değişim programlarında yer almakta ve aynı zamanda ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlemektedir.

Bölümümüz bu yıl Uluslararası Seramik Akademisi’ne kabul edilmesiyle de, dünyadaki sanat eğitimi veren ender kurumlardan biri olmuştur.

1952 yılında kurulan ve merkezi İsviçre, Cenevre’de bulunan  “International Ceramic Academy (IAC)” Uluslararası Seramik Akademisi, sanatçılar, yazarlar ve eleştirmenler, müze ve galeri küratörleri, ve özel koleksiyoncular tarafından desteklenen bir kuruluştur.
 
Gün geçtikçe ağ kapasitesini genişleten, eğitim kurumlarıyla birlikte tüm kıtalardan 55 ülkenin katılımıyla her geçen gün zenginleşen IAC’nin amacı; çağdaş seramik sanatını zirveye taşımak, ülkeler arası kültürel etkileşimleri sağlamak, seramik sanatçıları, eleştirmenler, özel galeriler, kolleksiyonerler, küratörler ve seramik eğitimi veren okullar arasında bir köprü oluşturmaktır.

Her iki yılda bir, farklı ülkelerde toplantı yapan IAC, 2010 yılındaki toplantısını Paris’te gerçekleştirecektir.

 

 

IMECE 2009- Uluslararası Katılımlı Güzel Sanatlar ve Tasarım Sempozyumu

25. yılını dolduran Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi “IMECE 2009 – Uluslararası Katılımlı Güzel Sanatlar ve Tasarım Sempozyumu” 18- 24 Ekim 2009 tarihleri arasında düzenlendi.

Oturumlar, uygulamalar, çalıştay ve sergilerden oluşan “IMECE 2009”un temel amacı, farklı disiplinlerden ulusal ve uluslararası sanatçıları, tasarımcıları, akademisyenleri, araştırmacıları ve öğrencileri biraraya getirerek, sanatsal ve düşünsel yaratıcılıkla birlikte imece kavramını ele alarak  kültürlerarası bir dostluk kurulumunu ve bilgi paylaşımını güçlendirmektir.

Sempozyum kapsamında davetli sanatçılardan Ashley Howard ve Pekka Paikkari, kendi çalışmalarını, yaşamlarını, ülkelerini ve bağlı bulundukları kurumları tanıtan sunumların yanı sıra sanatsal tarzlarını ve tekniklerini yansıtacak biçimde Seramik Bölümü’nde farklı çalıştaylar gerçekleştirdiler.

İngiltere University for the Creative Arts’dan davetli olarak katılan seramik sanatçısı Ashley Howard, 20 Ekim 2009 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda kendi çalısmalarından ve University for the Creative Arts Seramik bölümü çalısmalarından örnekler göstererek bir sunum gerçekleştirdi.

“Ritual and Setting” adı altında 19-24 Ekim tarihleri arasında 10 kişilik bir öğrenci grubu ile bir çalıştay gerçekleştiren Howard, önce  çamur tornasında 1000 oC’lik kırmızı plastik kil kullanarak kendi çalışmalarından örnekler verdikten sonra öğrencilerden günlük ritüellerini dikkate alarak boş bir mekan için özel çalışmalar yapmasını istedi. Çalıştayın son gününde ise tornanın üzerine 80 cm çapında bir disk yerleştirerek, 10 kişilik bir çalışma gurubuyla büyük ebatlı bir form şekillendirip sonrasında tornada şekillendirdikleri formun üzerine renkli astarlar, boyalar ve oksitler ile dekorlar gerçekleştirerek, formu neticelendirdiler.10 kişilik çalışma grubu dışında, diğer öğrenciler de bu çalıştayı izleyerek farklı şekillendirme yöntemlerini öğrenip, değişik bilgi, beceri ve tecrübelere sahip oldular.

1985 yılından beri Arabia Seramik Fabrikası’nda sanatçı ve tasarımcı olarak çalışmakta olup, Finlandiya Heykeltıraşlar Birliği, Uluslararası Seramik Akademisi, Ornamo, Finlandiya El Sanatları ve Tasarım Birliği ve Sipoo Artists’in üyesi olan Finlandiya’lı sanatçı Pekka Paikkari, 20-23 Ekim tarihleri arasında Seramik Bölümünde 20 kişilik bir öğrenci grubuyla birlikte bir çalıştay gerçekleştirdi. Pekka Paikkari, 21 Ekim 2009 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda hem kendi çalısmalarını, hem de çalışmakta bulunduğu Arabia Seramik fabrikası’nda üretilen  çalısmalardan örnekler göstererek bir sunum gerçekleştirdi.

Çalıştayın ilk gününde bölümümüz öğrencileri ile bir araya gelip, önceden hazırlanmış şamotlu çamur ile birlikte 115x130 cm ölçülerinde  bir panoyu kendi sanatsal tarzını ve tekniğini yansıtacak biçimde, ayaklarıyla çiğneyerek şekillendirdi. Hazırlanan form üzerinde, çeşitli  inorganik materyallerle doku çalışmaları uygulandı. Doku uygulama aşaması bittikten sonra alümina-kaolen içerikli bir astar ve çeşitli metal oksitlerle renklendirme işlemi gerçekleştirildi. Kurumaya bırakılan form çatlayarak gelişi güzel parçalara ayrıldı. Parçalar numaralandırılmadan pişirilirek, sonrasında yap boz mantığıyla birleştirilmek üzere sagar pişirimi yapıldı.

Paikkari, montaj aşamasının, panonun boyutuna da bağlı olarak yaklaşık 2 aylık bir süreci kapsayacağından bahsederek, birleştirme aşamasınının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verdi.

Çalıştayın son gününde duvar uygulamalarının yanısıra, kendine özgü torna ile şekillendirme yöntemiyle üç boyutlu formlar şekillendirdi. Sonrasında önceden hazırlanmış astar ve metal oksitlerle dekorlanarak gazlı fırında, 9 saatlik bir süreyle 1100 oC’de sagar pişirimi gerçekleştirildi. Tornada çekilen formların yanı sıra, öğrencilerden kemik görünümlü primitif işler tasarlamalarını istedi. Sonrasında bu formlar, yine aynı yöntemle renklendirilerek, sagar pişirimi gerçekleştirildi.

"IMECE 2009 - Uluslararsı Katılımlı Güzel Sanatlar ve Tasarım Sempozyumu" kapsamında düzenlenen çalıştaylar; konferanslarıyla, uygulamalarıyla ve sergileriyle sempozyuma katılan öğrenciler, akademisyenler, tasarımcılar, araştırmacılar ve sanatseverler ile birlikte yaklaşık 400 kişilik bir grup tarafından izlenme fırsatı buldu.

 

 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü tarafından düzenlenen Muammer Çakı 2008 Seramik Yarışması sonuçlandı.

Yarışmaya yurt dışından konuk jüri üyesi olarak Petersburg Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi Ekaterina Ominina ve Letonya'dan Seramik sanatçısı Inese Brants katıldılar. Ayrıca aynı tarihlerde Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı çerçevesinde Letonya Sanat Akademisinden Öğretim Üyesi Liga Skarina bölümümüzü ziyaret ederek, kendi çalışmalarıyla ilgili workshop ve ülkesindeki seramik sanatı hakkında konferans verdi.

Inese Brants sırüstü boyama konusunda seramik bölümü öğrencilerine bir atölye çalışması düzenledi.

 

Seramik Bölümünden Eğitici Uygulama

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü ikinci sınıf öğrencileri, Öğretim Görevlisi Mürşit Cemal ÖZCAN önderliğinde, ilkel pişirim tekniklerinden çukur pişirimini uyguladılar. Seramik Sırlama ve Pişirme Yöntemleri dersi kapsamında yapılan uygulama, Seramik Bölümü emekli hocalarından Prof. Dr. Ayşegül TÜREDİ ÖZEN'in ilkel pişirim teknikleri ve uygulamasını anlatan konferansının ardından Eskişehir'e bağlı Sultandere Mahallesi'nde bulunan bir çiftlikte gerçekleştirildi. Çoban Hesna teyzeye ait, elektiriği olmayan bu çiftlik düz ve geniş arazisi nedeniyle ilkel pişirim için uygun görüldü. Kendilerine ait seramik işlerini pişiren öğrenciler, bu etkinlikte, ilkel pişirim tekniğini, yaşayarak öğrenme fırsatını yakaladılar.

 

İlk insanların ateşin seramik çömleklerini sağlamlaştırdığını keşfetmesi ile geliştirdikleri bu teknik içinde bulunduğumuz teknoloji çağında da halen artistik seramik formlarda uygulanmaya devam edilmektedir.

 

Uluslararası Güz Etkinlikleri

Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü, 08 - 10 Ekim 2008 tarihleri arasında, Bölüm Başkanı Prof. S.Sibel Sevim önderliğinde, Erasmus Değişim programı kapsamında Amsterdam Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Elemanlarından oluşan davetli sanatçılar ile bir dizi etkinlikler düzenledi.

Sanat Eğitimi veren kurumların işbirliği içinde olması, Sanat Eğitimindeki yeni gelişmeler ve deneyimleri paylaşmak, öğrencilere aktarmak, karşılıklı etkileşim sağlamak amacıyla düzenlenen program konferans, çalıştay, sergi ve gezi gibi etkinliklerinden oluşmuştur.

Lale Zamanı Temalı Serginin Ankara Devlet Resim Heykel Müzesinde açılmasının ardından 9 – 10 Ekim 2008 tarihlerinde Anadolu Üniveritesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü ziyaret eden Amsterdam Akademisi Yöneticileri Leo Vroegındeweıj, Robert Smit, Timon Hagen ve Öğretim Üyeleri Lot Moorees, Karen Oude Alink’in yanı sıra Serbest Seramik Sanatçısı Anita Manshanden tarafından yapılan sunumları deneysel bir workshop kapsamında öğrencilerin kağıttan kostümler tasarladığı bir temel sanat atölye çalışması izlenmiştir.

 

   


Tulips Sergisi

Sergi kataloğu için buraya tıklayınız.

 

Seramik Bölümü Web Sayfası Tanıtımı Yapıldı

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik Programı’nın 2007-2008 öğrenim yılında Prof. S.Sibel SEVİM tarafından yürütülen SER 615-616 Kuramsal Proje Araştırması I-II dersi kapsamında Elif AYDOÐDU AÐATEKİN tarfından tasarlanan ve uygulanan Seramik Bölümü Web Sayfası, Seramik Bölümü Öğretim Elemanları'na 10 Haziran 2008 Salı günü Seramik Bilgisayar Laboratuarı'nda tanıtıldı.

Web Sayfasının Seramik Bölümü Öğretim Elemanları'na Tanıtımı sırasında, Prof. S. Sibel SEVİM ve Elif AYDOÐDU AÐATEKİN.

 

2007-2008 Öğrenim Yılı GSF Mezuniyet Balosu

2007-2008 Öğrenim Yılı Mezuniyet Balosu 14 Haziran 2008 Cumartesi günü Saat: 20.30'da BİYER RESTORAN'da gerçekleştirlecek. Biletler 50 YTL olup, fiyata yemek ve 2 adet yerli içki dahildir. Biletler Seramik Bölümü son sınıf öğrencileri Sanem KUÞCU'dan ve Hayat ERGÜNDÜZ'den temin edilebilir.

 

Seramik Bölümü Öğrencileri Raku Fırını Yaptılar

28-29 Mayıs 2008 tarihinlerinde Yard. Doç. Kemal ULUDAÐ'ın 2007-2008 Bahar Dönemi 4. sınıf Sanat Seramiği dersi kapsamında yapılan çalışmaların bir bölümünün raku pişirim tekniğiyle gerçekleştirilmesi için, Öğr. Gör. Mürşit C. ÖZCAN denetiminde Seramik Bölümü'nden bir grup öğrenciyle seramik raku fırını inşası yapılarak çalışmaların raku tekniğinde pişirimleri gereçekleştirilmiştir.

Emre Tosun'a ait bir Raku çalışma.