Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

ULUSLARARASI SIRÜSTÜ RESİMLER SEMPOZYUMU

     Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü 29 Haziran-10 Temmuz 2009 tarihleri arasında, G.S.F. Dekanı; Prof. Zehra ÇOBANLI, Seramik Bölüm Başkanı; Prof. S. Sibel SEVİM, Seramik Bölüm Başkan Yardımcısı; Yard. Doç. Ezgi HAKAN, Doç. Emel ÞÖLENAY, Doç. Soner GENÇ, Yrd. Doç. Saadettin AYGÜN, Yrd. Doç. Cemalettin SEVİM, Öğr. Grv. Özgür KAPTAN, Öğr. Grv. Hasan BAÞKIRKAN, ve Arş. Gör. Duygu KAHRAMAN’dan oluşan Düzenleme Kurulu tarafından “Uluslararası Sırüstü Resimler Sempozyumu 2009”düzenlendi.

     Gerek yurt içi gerekse yurt dışında serbest çalışan veya üniversitelerde eğitim veren seramik sanatçıları, öğretim elemanları ve bölümümüz öğrencileri bir araya gelerek, tanışma fırsatı bularak, kültürlerarası bir dostluk köprüsü kurulumuna destek oldular.

     Sempozyum kapsamında katılımcılar belirlenen seramik formlar üzerine kendi sanatsal tarzlarını ve tekniklerini yansıtacak biçimde sır üstü resimsel çalışmalar yaptılar. Ayrıca sempozyum süresince sanatçılar; kendi çalışmalarını, yaşamlarını, ülkelerini ve bağlı bulundukları kurumları tanıtan sunumlar gerçekleştirerek, biz seramikçileri tarif edilmez bir şekilde doyurdular.

     Küba’dan Martha Jimenez, Polonya’dan Prof. Krzystof Rozpondek, Prof. Katarzyna Koczynska Kielan, Prof. Lidia Kupczynska-Jankowiak, Brezilya’dan Rosana Bortolin, Betania Silveira, Danisio Silva, Luiza Christ, Avusturalya’dan Silvia Stansfield, Merrilyn Stock, Letonya’dan Inese Brants, Inese Margevica, Iveta Aigare, Hollanda’dan Marjolijn Erdtsieck, Avusturya’dan Petra Lutnyk, Berchold Sabine, Danimarka’dan Hele Lund-Hansen, Bahreyn’den Mohsin Al-Taitoon, İngiltere’den Keiko Harada, Maria Alvarez Echenique, Katar’dan Ahmed Yousif Al Haddad, Meksika’dan Guadalupe Gonzalez Camargo ve Türkiye’den Prof. Zehra Çobanlı, Prof. S. Sibel Sevim, Doç. Soner Genç, Ayşe Güler, Ayşe Balyemez katılımıyla  “Farklı Kültürlerin Yansıması” adı altında ortak, rengarenk, cıvıl cıvıl bir seramik duvar panosu çalışması gerçekleştirerek Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi’nin duvarını zenginleştirdirler.

     Uluslararası ilişkilerde sanatsal etkinliklerin bir dostluk köprüsü kuracağına olan inanç ile birlikte, belli bir konsepte dayalı olarak disiplinlerarası bir yelpazede farklı kültürlerin aynı potada etirilmesiyle birlikte üretilen eserler, Anadolu Üniversitesi Kütüphane Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen muhteşem bir sergiyle sanatseverlere sunuldu.