Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Yüksek Lisans

Güzel Sanatlar Enstitüsü Tarafından yürütülen Yüksek Lisans Programı'na öğrenci seçmek için gerekli olan şartlar her yıl belirlenen değişikliklere göre düzenlenir. 2007 tarihli şartlara göre;

Adayların; bir lisans diplomasına sahip olması, en az 2.40/4.00 (60/100) lisans not ortalamasına sahip olması, ALES sınavından başvurduğu programın puan türünde en az 60 standart puan veya GRE veya GMAT sınavlarından üniversite yönetim kurulunca kabul edilen eşdeğer puanı alması ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), TOEFL veya İELTS sınavlarından birinden en az 50 veya eşdeğeri puan alması, yüksek lisans bilim alanı bir yabancı dille ilgili olanların öğrenim görecekleri yabancı dilde en az 80 veya eşdeğeri puan alması gerekir.

Adayların Başarı Notu; ALES Puanının % 50'si, lisans ortalamasının % 30'u ve yabancı dil puanının % 20'si alınarak hesaplanır. Konservatuara ve Güzel Sanatlar Fakültesi'ne bağlı anasanat Dallarında ALES Puanı aranmadığından, adayların başarı notu; yabancı dil puanının % 20'si, lisans not ortalamasının % 30'u ve en az 60 puan olmak koşuluyla yetenek sınav sonucunun % 50'si alınarak hesaplanır. Başarı sıralaması en yüksek puandan en düşük puana doğru yapılır.

Gerektiğinde, ilgili anabilim dalının özelliğine bağlı olarak; başvuru alanlarının sınırlandırılması, kontenjanların alanlara göre dağılımı, yabancı dil puan koşulunun yükseltilmesi ilgili enstitü yönetim kurulunun önerisi ile üniversite yönetim kurulunca yapılır.

Yüksek lisans programlarına ilan edilen kontenjan dahilinde kabul edilen öğrencilerin listeleri, ilgili enstitü müdürlüğü tarafından açıklanır. Bu şartları sağlayan ve programa kabul edilen öğrenciler, seramik sanatında uzmanlaşma fırsatını elde ederler.

Öğrenciler bu programda ilk iki sömestr ders aşamasına katılmaktadır. İlk yılı takip eden dönemlerde öğrenciler danışmaları ile belirledikleri konuda araştırmalarını yapmalı, buna bağlı olarak hazırladıkları tezlerini savunmalıdırlar. Bunun yanında bir sergi hazırlamaları zorunludur. Öğrencilerin seramik yüksek lisans programını yaklaşık iki yılda tamamlamaları gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi
http://www.gse.anadolu.edu.tr/y%C3%BCksek-lisans-program%C4%B1/seramik adresinden edinilebilir.