Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Uluslararsı Sırüstü Resimler Sempozyumu 2009

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü tarafından 29 Haziran-10 Temmuz 2009 tarihleri arasında "Uluslararası Sır Üstü Resimler Sempozyumu 2009" düzenlendi. Yurt içi ve yurt dışında serbest çalışan veya üniversitelerde eğitim veren seramik sanatçılarını ve bölüm öğrencilerini bir araya getirerek, birbirlerini tanıma fırsatı sağlayan sempozyum aynı zamanda ülkeler arasında kültürel alışverişin yanı sıra dostlukların geliştirilmesi için önemli bir platform görevini üstlendi. Sempozyum kapsamında katılımcılar belirlenen seramik formiar üzerine kendi sanatsal tarzlarını ve tekniklerini yansıtacak biçimde sır üstü resimler yaptı.

Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Kampüsü’nde önceden belirlenen bir duvara da Küba’dan Martha Jimenez, Polonya’dan Prof. Krzystof Rozpondek, Prof. Katarzyna Koczynska Kielan, Prof. Lidia Kupczynska-Jankowiak, Brezilya’dan Rosana Bortolin, Betania Silveira, Danisio Silva, Luiza Christ, Avustralya’dan Silvia Stansfield, Merrilyn Stock, Letonya’dan Inese Brants, Inese Margevica, veta Aigare, Hollanda’dan Marjolijn Erdtsieck, Avusturya’dan Petra Lutnyk, Berchold Sabine, Danimarka’dan Hele Lund-Hansen, Bahreyn’den Mohsin Al-Taitoon, İngiltere’den Keiko Harada, Maria Alvarez Echenique, Katar’dan Ahmed Yousif Al Haddad, Meksika’dan Guadalupe Gonzalez Camargo ve Türkiye’den Prof. Zehra Çobanlı, Prof. S. Sibel Sevim, Doç. Soner Genç, Ayşe Güler, Ayşe Balyemez’in katılımıyla ortak bir seramik duvar panosu uygulaması gerçekleştirildi. ‘Farklı Kültürlerin Yansıması’ adı altında gerçekleştirilmiş olan bu çalışma, daimi izlenilebilecek bir eser olarak Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi iç mekanına uygulandı. Etkinlik kapsamında katılımcıların meydana getirdikleri eserler, 10 Temmuz-10 Ağustos 2009 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Kütüphane Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen bir sergiyle de izleyicilerle buluştu.

 

IMECE 2009- Uluslarası Katılımlı Güzel Sanatlar ve Tasarım Sempozyumu

25. yılını dolduran Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi “IMECE 2009 – Uluslararası Katılımlı Güzel Sanatlar ve Tasarım Sempozyumu” 18- 24 Ekim 2009 tarihleri arasında düzenlendi.

Oturumlar, uygulamalar, çalıştay ve sergilerden oluşan “IMECE 2009”un temel amacı, farklı disiplinlerden ulusal ve uluslararası sanatçıları, tasarımcıları, akademisyenleri, araştırmacıları ve öğrencileri biraraya getirerek, sanatsal ve düşünsel yaratıcılıkla birlikte imece kavramını ele alarak  kültürlerarası bir dostluk kurulumunu ve bilgi paylaşımını güçlendirmektir.
Sempozyum kapsamında davetli sanatçılardan Ashley Howard ve Pekka Paikkari, kendi çalışmalarını, yaşamlarını, ülkelerini ve bağlı bulundukları kurumları tanıtan sunumların yanı sıra sanatsal tarzlarını ve tekniklerini yansıtacak biçimde Seramik Bölümü’nde farklı çalıştaylar gerçekleştirdiler.

İngiltere University for the Creative Arts’dan davetli olarak katılan seramik sanatçısı Ashley Howard, 20 Ekim 2009 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda kendi çalısmalarından ve University for the Creative Arts Seramik bölümü çalısmalarından örnekler göstererek bir sunum gerçekleştirdi.

“Ritual and Setting” adı altında 19-24 Ekim tarihleri arasında 10 kişilik bir öğrenci grubu ile bir çalıştay gerçekleştiren Howard, önce  çamur tornasında 1000 oC’lik kırmızı plastik kil kullanarak kendi çalışmalarından örnekler verdikten sonra öğrencilerden günlük ritüellerini dikkate alarak boş bir mekan için özel çalışmalar yapmasını istedi. Çalıştayın son gününde ise tornanın üzerine 80 cm çapında bir disk yerleştirerek, 10 kişilik bir çalışma gurubuyla büyük ebatlı bir form şekillendirip sonrasında tornada şekillendirdikleri formun üzerine renkli astarlar, boyalar ve oksitler ile dekorlar gerçekleştirerek, formu neticelendirdiler.10 kişilik çalışma grubu dışında, diğer öğrenciler de bu çalıştayı izleyerek farklı şekillendirme yöntemlerini öğrenip, değişik bilgi, beceri ve tecrübelere sahip oldular.
1985 yılından beri Arabia Seramik Fabrikası’nda sanatçı ve tasarımcı olarak çalışmakta olup, Finlandiya Heykeltıraşlar Birliği, Uluslararası Seramik Akademisi, Ornamo, Finlandiya El Sanatları ve Tasarım Birliği ve Sipoo Artists’in üyesi olan Finlandiya’lı sanatçı Pekka Paikkari, 20-23 Ekim tarihleri arasında Seramik Bölümünde 20 kişilik bir öğrenci grubuyla birlikte bir çalıştay gerçekleştirdi. Pekka Paikkari, 21 Ekim 2009 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda hem kendi çalısmalarını, hem de çalışmakta bulunduğu Arabia Seramik fabrikası’nda üretilen  çalısmalardan örnekler göstererek bir sunum gerçekleştirdi.
Çalıştayın ilk gününde bölümümüz öğrencileri ile bir araya gelip, önceden hazırlanmış şamotlu çamur ile birlikte 115x130 cm ölçülerinde  bir panoyu kendi sanatsal tarzını ve tekniğini yansıtacak biçimde, ayaklarıyla çiğneyerek şekillendirdi. Hazırlanan form üzerinde, çeşitli  inorganik materyallerle doku çalışmaları uygulandı. Doku uygulama aşaması bittikten sonra alümina-kaolen içerikli bir astar ve çeşitli metal oksitlerle renklendirme işlemi gerçekleştirildi. Kurumaya bırakılan form çatlayarak gelişi güzel parçalara ayrıldı. Parçalar numaralandırılmadan pişirilirek, sonrasında yap boz mantığıyla birleştirilmek üzere sagar pişirimi yapıldı.
Paikkari, montaj aşamasının, panonun boyutuna da bağlı olarak yaklaşık 2 aylık bir süreci kapsayacağından bahsederek, birleştirme aşamasınının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verdi.

Çalıştayın son gününde duvar uygulamalarının yanısıra, kendine özgü torna ile şekillendirme yöntemiyle üç boyutlu formlar şekillendirdi. Sonrasında önceden hazırlanmış astar ve metal oksitlerle dekorlanarak gazlı fırında, 9 saatlik bir süreyle 1100 oC’de sagar pişirimi gerçekleştirildi. Tornada çekilen formların yanı sıra, öğrencilerden kemik görünümlü primitif işler tasarlamalarını istedi. Sonrasında bu formlar, yine aynı yöntemle renklendirilerek, sagar pişirimi gerçekleştirildi.

"IMECE 2009 - Uluslararsı Katılımlı Güzel Sanatlar ve Tasarım Sempozyumu" kapsamında düzenlenen çalıştaylar; konferanslarıyla, uygulamalarıyla ve sergileriyle sempozyuma katılan öğrenciler, akademisyenler, tasarımcılar, araştırmacılar ve sanatseverler ile birlikte yaklaşık 400 kişilik bir grup tarafından izlenme fırsatı buldu.


 

 

Sunum ve Çalıştay

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü tarafından davet edilen, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Başkanı Doç. İsmail Yardımcı, 18 Aralık 2009 tarihinde seramik bölümü öğrencilerine yönelik “Seramik Yüzeylerde Baskı Teknikleri” konulu bir sunum ve  çalıştay gerçekleştirdi.

 

"50. Yılda Açan Laleler" Seramik Sergisi

Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü tarafından hazırlanan "50. Yılda Açan Laleler" sergisi 10 Mayıs Cumartesi günü İstanbul'da sanatseverlerle buluştu. Anadolu Üniversitesi'nin 50. yıl etkinlikleri kapsamında yer alan sergi, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki İstanbul Kültür ve Sanat Merkezi'nde yer alıyor. Serginin açılışından önce Seramik Bölümü öğrencileri İstiklal Caddesi'nde caddeden geçenlere lale verip broşür dağıtarak sergiyi tanıttı. Sergide: Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI, Seramik Bölümü Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM, Prof. Ayşegül TÜREDİ ÖZEN, Doç. Emel ÞÖLENAY, Doç. Soner GENÇ, Yard. Doç. Saadettin AYGÜN, Yard. Doç. Cemalettin SEVİM, Yard. Doç. Kemal ULUDAÐ, Yard. Doç. Oya UZUNER, Öğr. Gör. Mürşit Cemal ÖZCAN, Öğr. Gör. Özgür KAPTAN, Öğr. Gör. Hasan BAÞKIRKAN, Araş. Gör. Ezgi HAKAN'ın yanı sıra; sanatta yeterlik öğrencilerden Elif AYDOÐDU AÐATEKİN, Mine POYRAZ, Ensar TAÇYILDIZ ve yüksek lisans öğrencisi Güzin YILMAZ'ın eserleri bulunuyor. Sergi'nin akşam 19:00'da yapılan açılış kokteyline Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Zühtü ALTAN katıldı. Rektör SÜRMELİ, bugünün Anadolu Üniversitesi için önemli bir gün olduğunu, Türkiye'nin sanat ve kültür merkezi olan İstanbul'da böyle bir etkinlik yaparak kültür ve sanatın gelişmesine hizmet etmelerinden dolayı memnun olduğunu ifade etti. Anadolu Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi'nin etkinliklerine sürekli olarak devam edeceğinin altını çizen Prof. Dr. SÜRMELİ, sergide gördüğü eserlerin çok güzel olduğunu belirterek, bu sergide emeği geçen tüm öğretim üyeleri ve öğrencilere teşekkür etti.

  

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI da; 50. yılını kutlayan Anadolu Üniversitesi'nin Türk seramik sanatında çok önemli bir yere sahip olan lale motifiyle bir sergi açmasının mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi. Eskiden büyük şehirlerden Anadolu'ya gidilip sanatsal etkinlik yapıldığını hatırlatan ÇOBANLI, Anadolu Üniversitesi'nin İstanbul'da böyle bir sergi açmasının önemine değindi.

Sergide "Lale Bahçesi, Lale Kursu ve 3" adlı eserleri bulunan Seramik Bölümü Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM ise serginin konusu olarak Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan lale motifini tercih ettiklerini ve zamanla toplumumuzda unutulan lalenin seramik sanatçıları tarafından farklı farklı yorumlanarak eserlerin oluşturulduğuna dikkat çekti. SEVİM ayrıca, bu serginin yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmayacağını, yakın bir tarihte Avrupa'ya da açılacaklarını söyledi. "12 Yılda Devr-i Lale" eseriyle sergiye katılan Öğr. Gör. Hasan BAÞKIRKAN da; Türk Sanatının kalbinin attığı bir yer olan İstanbul'da seramik sergisiyle yer almaktan dolayı heyecan duyduklarını ifade etti. BAÞKIRKAN, eserinde kendisinin sürekli kullandığı pişirim tekniği olan Sagar tekniğini kullanarak lale motifini işlediğini ve ortaya geleneksel-çağdaş karışımı bir iş çıkardığını sözlerine ekledi.

"50. Yılda Açan Laleler Sergisi" 10 Haziran Salı  tarihine kadar İstanbullu sanatseverleri bekliyor...