Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

"Muammer Çakı 2008" Seramik Yarışması Sonuçlandı

 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü tarafından düzenlenen Muammer Çakı 2008 Seramik Yarışması sonuçlandı.

Yarışmaya yurt dışından konuk jüri üyesi olarak Petersburg Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Üyesi Ekaterina Ominina ve Letonya'dan Seramik sanatçısı Inese Brants katıldılar. Ayrıca aynı tarihlerde Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı çerçevesinde Letonya Sanat Akademisinden Öğretim Üyesi Liga Skarina bölümümüzü ziyaret ederek, kendi çalışmalarıyla ilgili workshop ve ülkesindeki seramik sanatı hakkında konferans verdi.

Inese Brants sırüstü boyama konusunda seramik bölümü öğrencilerine bir atölye çalışması düzenledi.

 

Seramik Bölümünden Eğitici Uygulama

 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü ikinci sınıf öğrencileri, Öğretim Görevlisi Mürşit Cemal ÖZCAN önderliğinde, ilkel pişirim tekniklerinden çukur pişirimini uyguladılar. Seramik Sırlama ve Pişirme Yöntemleri dersi kapsamında yapılan uygulama, Seramik Bölümü emekli hocalarından Prof. Dr. Ayşegül TÜREDİ ÖZEN'in ilkel pişirim teknikleri ve uygulamasını anlatan konferansının ardından Eskişehir'e bağlı Sultandere Mahallesi'nde bulunan bir çiftlikte gerçekleştirildi. Çoban Hesna teyzeye ait, elektiriği olmayan bu çiftlik düz ve geniş arazisi nedeniyle ilkel pişirim için uygun görüldü. Kendilerine ait seramik işlerini pişiren öğrenciler, bu etkinlikte, ilkel pişirim tekniğini, yaşayarak öğrenme fırsatını yakaladılar.

 

İlk insanların ateşin seramik çömleklerini sağlamlaştırdığını keşfetmesi ile geliştirdikleri bu teknik içinde bulunduğumuz teknoloji çağında da halen artistik seramik formlarda uygulanmaya devam edilmektedir.

 

Uluslararası Güz Etkinlikleri

Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü, 08 - 10 Ekim 2008 tarihleri arasında, Bölüm Başkanı Prof. S.Sibel Sevim önderliğinde, Erasmus Değişim programı kapsamında Amsterdam Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Elemanlarından oluşan davetli sanatçılar ile bir dizi etkinlikler düzenledi.

Sanat Eğitimi veren kurumların işbirliği içinde olması, Sanat Eğitimindeki yeni gelişmeler ve deneyimleri paylaşmak, öğrencilere aktarmak, karşılıklı etkileşim sağlamak amacıyla düzenlenen program konferans, çalıştay, sergi ve gezi gibi etkinliklerinden oluşmuştur.

Lale Zamanı Temalı Serginin Ankara Devlet Resim Heykel Müzesinde açılmasının ardından 9 – 10 Ekim 2008 tarihlerinde Anadolu Üniveritesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü ziyaret eden Amsterdam Akademisi Yöneticileri Leo Vroegındeweıj, Robert Smit, Timon Hagen ve Öğretim Üyeleri Lot Moorees, Karen Oude Alink’in yanı sıra Serbest Seramik Sanatçısı Anita Manshanden tarafından yapılan sunumları deneysel bir workshop kapsamında öğrencilerin kağıttan kostümler tasarladığı bir temel sanat atölye çalışması izlenmiştir.

 

   

Tulips Sergisi

Sergi kataloğu için buraya tıklayınız.

 

Seramik Bölümü Web Sayfası Tanıtımı Yapıldı

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik Programı’nın 2007-2008 öğrenim yılında Prof. S.Sibel SEVİM tarafından yürütülen SER 615-616 Kuramsal Proje Araştırması I-II dersi kapsamında Elif AYDOÐDU AÐATEKİN tarfından tasarlanan ve uygulanan Seramik Bölümü Web Sayfası, Seramik Bölümü Öğretim Elemanları'na 10 Haziran 2008 Salı günü Seramik Bilgisayar Laboratuarı'nda tanıtıldı.

 

Web Sayfasının Seramik Bölümü Öğretim Elemanları'na Tanıtımı sırasında, Prof. S. Sibel SEVİM ve Elif AYDOÐDU AÐATEKİN.

 

2007-2008 Öğrenim Yılı GSF Mezuniyet Balosu

2007-2008 Öğrenim Yılı Mezuniyet Balosu 14 Haziran 2008 Cumartesi günü Saat: 20.30'da BİYER RESTORAN'da gerçekleştirlecek. Biletler 50 YTL olup, fiyata yemek ve 2 adet yerli içki dahildir. Biletler Seramik Bölümü son sınıf öğrencileri Sanem KUÞCU'dan ve Hayat ERGÜNDÜZ'den temin edilebilir.

 

Seramik Bölümü Öğrencileri Raku Fırını Yaptılar

28-29 Mayıs 2008 tarihinlerinde Yard. Doç. Kemal ULUDAÐ'ın 2007-2008 Bahar Dönemi 4. sınıf Sanat Seramiği dersi kapsamında yapılan çalışmaların bir bölümünün raku pişirim tekniğiyle gerçekleştirilmesi için, Öğr. Gör. Mürşit C. ÖZCAN denetiminde Seramik Bölümü'nden bir grup öğrenciyle seramik raku fırını inşası yapılarak çalışmaların raku tekniğinde pişirimleri gereçekleştirilmiştir.

Emre Tosun'a ait bir Raku çalışma.