Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü'nün Uluslararsı Seramik Akademisi'ne Kabulü

1985 yılında kurulmuş olan Seramik Bölümü, seramik malzemenin çok yönlülüğünü ve sınırlarını kavrayarak, modern seramik teknolojisini kullanmanın yanı sıra araştırma ve yaratıcılığın önemini de vurgulayan, sanatsal çalışmaların da uygulandığı bir eğitim anlayışına sahiptir. G.S.F. Dekanı; Prof. Zehra Çobanlı, Seramik Bölüm Başkanı; Prof. S. Sibel Sevim, Seramik Bölüm Başkan Yardımcısı; Yard. Doç. Ezgi Hakan, Doç. Emel Þölenay, Doç. Soner Genç, Doç. Dr. Münevver Çakı, Yrd. Doç. Saadettin Aygün, Yrd. Doç. Cemalettin Sevim, Yrd. Doç. Kemal Uludağ, Yrd. Doç. Oya Uzuner Öğr. Grv. Özgür Kaptan, Öğr. Grv. Mürşit Cemal Özcan, Öğr. Grv. Hasan Başkırkan ve Arş. Gör. Duygu Kahraman’dan oluşan donanımlı bir akademik kadroya ve atölyelere sahip olan Seramik Bölümü, öğrencilerin bilgilerini artırmak, düşünce ve yeteneklerini geliştirmek, sanatın gerekliliği ve önemini vurgulamak için düzenli olarak araştırma projeleri, geziler, kültürel ve sanatsal aktiviteler organize ederek (seminerler, konferanslar, sergiler) verdiği eğitimi zenginleştirmektedir.

Bölümümüz belirli yabancı üniversitelerle işbirliği içinde olup, çeşitli uluslararası sempozyumlar, yarışmalar ve eğitim değişim programlarında yer almakta ve aynı zamanda ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlemektedir.

Bölümümüz bu yıl Uluslararası Seramik Akademisi’ne kabul edilmesiyle de, dünyadaki sanat eğitimi veren ender kurumlardan biri olmuştur.

1952 yılında kurulan ve merkezi İsviçre, Cenevre’de bulunan  “International Ceramic Academy (IAC)” Uluslararası Seramik Akademisi, sanatçılar, yazarlar ve eleştirmenler, müze ve galeri küratörleri, ve özel koleksiyoncular tarafından desteklenen bir kuruluştur.

Gün geçtikçe ağ kapasitesini genişleten, eğitim kurumlarıyla birlikte tüm kıtalardan 55 ülkenin katılımıyla her geçen gün zenginleşen IAC’nin amacı; çağdaş seramik sanatını zirveye taşımak, ülkeler arası kültürel etkileşimleri sağlamak, seramik sanatçıları, eleştirmenler, özel galeriler, kolleksiyonerler, küratörler ve seramik eğitimi veren okullar arasında bir köprü oluşturmaktır.

Her iki yılda bir, farklı ülkelerde toplantı yapan IAC, 2010 yılındaki toplantısını Paris’te gerçekleştirecektir.