Haberler/DuyurularEtkinlik Takvimi

< �ubat 2019 >
Pt Sa �a Pe Cu Ct Pa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

 


"Uluslararası Sırüstü-Sıraltı Resimler Sempozyumu 2011”

     Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü 20 Haziran - 1 Temmuz 2011 tarihleri arasında, G.S. F. Dekanı Prof. Zehra ÇOBANLI, Seramik Bölüm Başkanı Prof. S. Sibel SEVİM, Seramik Bölüm Başkan Yardımcısı; Yrd. Doç. Ezgi HAKAN VERDU MARTINEZ, Doç. Emel ÞÖLENAY, Doç. Soner GENÇ, Yrd. Doç. Kemal ULUDAÐ, Yrd. Doç. Cemalettin SEVİM, Öğr. Grv. Özgür KAPTAN, Öğr. Grv. Hasan BAÞKIRKAN, Arş. Gör. Duygu KAHRAMAN, Arş. Gör. Fatma Betül Demir KARAKAYA’dan oluşan Düzenleme Kuruluyla “Uluslararası Sırüstü- Sıraltı Resimler Sempozyumu 2011” adlı sempozyumun ikincisini düzenledi.

     2009 yılında ilk defa düzenlenen ve dünya çapında büyük ses getiren sempozyum amacı doğrultusunda; yurt içinde ve yurt dışında serbest çalışan veya üniversitelerde eğitim veren seramik sanatçılarını bir araya getirerek birbirlerini tanıma fırsatı sağlarken aynı zamanda teknik ve sanatsal bilgi paylaşımının yanı sıra kültürel alışveriş ve dostlukların geliştirilmesini sağlamıştır.

 Ayrıntılı bilgi

Sempozyum kapsamında katılımcılar belirlenen seramik formlar üzerine sırüstü ya da sıraltı seramik boyaları kullanarak kendi sanatsal tarzlarını ve tekniklerini yansıtacak biçimde uygulamalar yapmışlardır. Ayrıca sempozyum süresince sanatçılar kendi çalışmalarını, sanatsal kimliklerini, yaşamlarını, ülkelerini, fakültelerini ve kültürlerini tanıtan konferans sunumları gerçekleştirmiştir.

     Bunların yanı sıra, Anadolu Üniversitesi kampusunda önceden belirlenen bir duvara sempozyum süresince Güney Kore, İspanya, Þili, Vietnam, Çin, A.B.D., Estonya, Letonya, Brezilya, Almanya, Avustralya, Rusya, Hollanda, İrlanda ve Türkiye’den katılımcı sanatçıların oluşturdukları ortak bir seramik duvar panosu çalışması gerçekleştirilmiştir. “Kıtalardan ülkelere kültür buluşması” temasıyla gerçekleştirilecek olan bu yüzey uygulaması, kalıcı bir eser olarak Anadolu Üniversitesine kazandırılmış olacaktır.

     Etkinlik boyunca misafir sanatçılara ülkemize ait tarihi ve kültürel zenginlikleri tanıtmak amacıyla Eskişehir, Kütahya, Bursa ve İznik gibi seramik üretim merkezlerine inceleme ve araştırma gezileri düzenlenmiştir.
Sempozyum kapsamında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arka bahçesinde gerçekleştirilen tüm workshoplar öğrencilerin, öğretim üyelerinin ve konuyla ilgilenen tüm sanatseverlerin ziyareti ile zenginleşmiştir. Etkinlik kapsamında katılımcı sanatçıların yaptıkları çalışmalar; 01 Temmuz 2011 tarihinde Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Galerisinde açılan sergiyle seyircilere sunulmuştur. Sergi 1 Ağustos 2011 tarihine kadar izlenebilir.

KATILIMCI SANATÇI LİSTESİ

AIGI  ORAV ESTONYA NiHAL SARIOÐLU TÜRKİYE
BOO YUN LEE KORE PINAR GENÇ TÜRKİYE
CARME RIU DE MARTIN İSPANYA ROSANA TAGLIARI BORTOLIN BREZİLYA
CECILIA MORIAMEZ RIVAS ÞİLİ SANDRA TRUJILLO AMERİKA
ERSOY YILMAZ TÜRKİYE YANZE JIANG ÇİN
GAYLE LORRAINE BRIDGE VİETNAM TATYANA NOVOSIOLOVA RUSYA
HYO JIN LEE KORE VIVIANE DIEHL BREZİLYA
JULIA FELD AMERİKA TIMON HEAGEN HOLLANDA
KRISTIN ORAV ESTONYA STEPHEN HAMMER AMERİKA
LAURA SARKENE LETONYA FIONA BOURKE İRLANDA
LINDA LIGHTON AMERİKA SEYHAN YILMAZ TÜRKİYE
L. RUSCHEL NASCIMENTO G. BREZİLYA ZEHRA ÇOBANLI TÜRKİYE
LUIZA CHRIST BREZİLYA S.SİBEL SEVİM TÜRKİYE
MERCE TIANA İSPANYA EMEL ÞÖLENAY TÜRKİYE
NICA SCHULTZE

ALMANYA